Patrząc na Europę Wschodnią, ma się wrażenie, że restrykcje względem hazardu to nic nowego i nadzwyczajnego. Ten obszar kontynentu słynie z dość surowych rozporządzeń i ograniczeń w kwestii oferowania usług hazardowych.

Choć sytuacja różni się z kraju na kraj, jedną łączącą cechą z pewnością są… podatki. Niemal każde z państw Wschodniej Europy, które uregulowało hazard w kraju, pobiera podatki od tego typu usług.

Kraje Wschodniej Europy i ich stosunek do hazardu

Białoruś niedawno zalegalizowała gry kasynowe online, z ustawą obowiązującą od kwietnia 2019 roku. Rząd kraju zacznie blokować nielegalne strony z grami od kwietnia 2021 roku, aby chronić nowo zalegalizowaną branżę kasyn online. W Chorwacji na przełomie 2018 i 2019 roku pojawiły się trzy nowe kasyna online od indywidualnych operatorów. Węgry obecnie mogą pochwalić się dwoma kasynami online, a od połowy 2019 roku Mołdawia ma pierwszą licencjonowaną witrynę hazardową obsługiwaną przez znane wszystkim National Lottery.

W Rosji regulator wydał pięć nowych licencji na zakłady online w latach 2018/19. Ukraińska loteria MSL uruchomiła w 2018 roku witrynę internetową z automatami i grami pod marką Cosmolot. Region staje się coraz bardziej interesujący dla międzynarodowych i regionalnych operatorów, którzy wchodzą na rynek głównie poprzez fuzje i przejęcia marek.

Nasz kolejny sąsiad na mapie, Czechy, wprowadził podatek od loterii, bingo i gier na żywo został zwiększony z 23% do 35% GGY, począwszy od początku 2020 roku. W kraju obowiązuje także podatek od wygranych w wysokości 15% od wygranych powyżej 1 mln CZK.

Na Litwie, sprawa podatków w branży hazardu wygląda równie… intensywnie. Litewski parlament podniósł stawkę podatku na bingo, totalizator i zakłady z 15 do 18 procent GGY od początku 2020 roku. W odpowiedzi Olympic Entertainment Group ogłosiło zamknięcie aż dziewięciu punktów bukmacherskich i dwóch kasyn z powodu wyższej stopy podatkowej.

Łotwa, podobnie jak Polska, czy Białoruś, także zakazała hazardu na nielicencjonowanych witrynach od początku 2020 roku, wraz z zakazem przetwarzania płatności i wymogiem blokowania dostawców nielicencjonowanych usług internetowych. Na szczęście gracze mają dostęp do sprawdzonych i legalnych kasyn online dzięki www.sloti.eu, gdzie można poznać wiarygodnych i uczciwych operatorów hazardu online.

Sytuacja prawna w Polsce

Spoglądając na nasz rodzimy rynek, w Polsce w samym 2018 roku pojawiło się osiem nowych licencji online na zakłady bukmacherskie, a Ministerstwo Finansów obrało monopol na usługi hazardowe w sieci. W Polsce spółka Merkur Sportwetten przejęła bukmachera Totolotka. Branża hazardowa w regionie osiąga dojrzałość, a stopy wzrostu spowalniają, co powoduje, że rządy wprowadzają wyższe podatki, aby sprostać prognozowanym poziomom dochodów w budżecie państwa.

W Polsce parlament wprowadził podatek od wygranych w wysokości 10 procent od wszystkich wygranych powyżej 2280 zł (E536) na początku 2018 r., Ale zwolnił wygrane z automatów i kasyn z podatku cztery miesiące później. Podążając śladami Europy Zachodniej, niektóre kraje w regionie wprowadziły zakazy blokowania dostawców usług internetowych i przetwarzania płatności, głównie w celu ochrony swojej rozwijającej się branży hazardu online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top Kasyna 2023
5,0 rating
2000 zł bonus + 200 darmowych spinów
5,0 rating
100% bonus do 2000 zł + 200 darmowych spinów
5,0 rating
Bonus: 2000 zł bonus + 100 darmowych spinów
5,0 rating
4000 zł bonus + 125 darmowych spinów
5,0 rating
2000 zł bonus + 200 darmowych spinów